Dr.X TV | Cem Adrian’dan cesaretli ama eksik hareket!
50952
single,single-post,postid-50952,single-format-standard,eltd-core-1.0.3,ajax_leftright,page_not_loaded,,borderland | shared by themes24x7.com-ver-1.11, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
cemadrian-drxtv

Cem Adrian’dan cesaretli ama eksik hareket!

Cem Adrian aşağıdaki açıklamasıyla tüm dijital platformlardan çekildiğini, müzikle değil ama müzik sektörüyle vedalaştığını söylüyor. Önce kendi dilinden dinleyin; sonra da benim….

 

“Profesyonel müzik hayatımın 11. yılında kendimi ait hissetmediğim ve tam olarak da içinde var olmayı başaramadığım, başarmak da istemediğim müzik sektörüne bir şekilde veda edip kendi bağımsız müzik dünyamın kuruluşuna dair yazımdır. Bu karar müziğe değil müzik sektörüne vedamdır.

 

Artık müziğimi tamamen kendi yapım olan kaynaklarımdan sunmaya ve paylaşmaya karar verdim. Bu karar doğrultusunda müzik marketlerden ve birçok dijital müzik platformundan çekiliyorum. Yani artık albümlerimi müzik marketlerden edinemeyecek (marketlerin stokları bitince) ve müziğime birçok dijital platformdan erişemeyeceksiniz. Bundan sonra yayınlanacak tüm yeni ve eski albümlere online satış sitemiz www.ca-cemadrian.com‘dan, müziğimin dijital haline size sunacağımız ücretsiz linklerden sahip olabileceksiniz. Bu, bilinen müzik sektörünün kurallarının oldukça dışında bir varolma biçimi, tamamen içgüdüsel bir bağımsızlık dürtüsüdür. Ben ve dinleyicilerimin tüm sektörden izole olmasını sağlayacak bir adımdır. Bu yolda artık tamamen başbaşayız.”

 

Tamam… 20 TL dolayında aldığımız albümlerin neredeyse 1-2 TL si sanatçıya gidiyor. Bu ciddi bir sömürü…

Tamam… Sektör iyice belirsizliğe girmiş, korsan mp3 dosyaları iki tık uzağınızda…

Tamam… Dijital müzik platformlarında sanatçılar için belirsizlikler ve soru işaretleri var…

İyi taraftan bakarsak “ben Cem Adrian için para verip sahnesine gidiyorsam açar sitesini dinlerim” diyebilirim. Ya da “müzik marketten CD albümünü almak yerine indirir dinlerim” gibi bir seçeneğim olabilir.

 

Fakat ben mesela müzik platformlarında Spotify tercih edenlerdenim. İsterim ki listelerimde Cem Adrian da olsun. Cem Adrian hakkı olarak bu platformlarda olmayacağım dedi. Peki ne yapacak? Kendi sitesi ve Youtube kanalı üzerinden devam edecek. Kendi sitesi olan http://www.ca-cemadrian.com/ bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle hala iki-üç Cem Adrian temalı ürün satıyor. Eksik. Eğer sen bu açıklamayı yaptıysan altını boş bırakmak gibi bir şansın yok. Albümlerimi artık bulamayacaksınız dediğin zaman bulmalarını sağlayacak platform hazır olmalı. Ama değil.

 

3 gündür ben yüksek kalitede Seçkiler 2 albümünü dinlemek istiyorum. Youtube da zaten bütün şarkılarını neredeyse kaldırtmış. Nihayetinde ben şu anda Cem Adrian dinleyemiyorum. Ha gider torrent vs. indirebilirim. AMa neden kısa bir süre için de olsa bunu bana yaptırıyorsun ki?

 

Olayın diğer tarafında ise bütün sanatçılar bunu yaparsa ne olur bakalım mı:

-Müzik marketlerde alacak albüm bulamazsınız.
-Dijital platformlarda dinleyecek şarkı kalmaz.
-Google sanatçı siteleri diye bir arama motoru çıkartır.
-Sanatçıların sitesindeki şarkıları arayıp satın alabileceğiniz ortak platformlar oluşur.
-O ortak platformlarda her satıştan pay alarak olay yine başa döner.

 

Ben onlarca yıllık ticari ve sektörel deneyimimle doğru olduğunu çok iyi bildiğim şunu söylerim:
“Herkes kendi işini yapacak”

 

Cem Adrian hem müzik yapacak, hem promosyon yapacak, hem satacak, hem de müşteri – hayran yönetimiyle ilgilenecek. Bu “ben yaparım” lar çok zaman hüsranla sonlandı. Başka bir risk de var bence. Gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş.

Kızmayın… Ben sadece bütün ihtimallerle yazdım. Umarım çok iyi olur. Zira müziğini çok severim.

drxtv
No Comments

Post a Comment